4 часa интензивен online workshop. Споделен практически опит, демонстрации, задачи. Лектор е един от малкото IT професионалисти у нас с опит в AI-enhanced development обучения. Ще си говорим за Prompts, Functions & MCP, RAGs & Agentic Search, Cursor, Windsurf, Claude Code, GitHub Copilot, Aider.
Архитектура на workshop-a:
Използваме подхода Inverted classroom: преди самия workshop участниците ще получат основната презентация по темата, както и 2-3 кратки практически задачи за самоподготовка. Това дава възможност по време на обучението да се фокусираме върху демонстрации и практическа работа.
Полу-структуриран подход: Идеята на Workshop-a не е да ви представим многократно репетирано, перфектно работещо демо, което не можете да повторите в реална среда. Това, което целим, е да видите как лекторът се сблъсква с предизвикателства и какъв е подходът му за решаването им.
Основен демонстрационен проект:
По време на Workshop-а ще разработим един мащабен демонстрационен проект („Основният проект“). Той ще бъде създаван поетапно с помощта на различни AI инструменти, за да демонстрираме техните специфики и разлики в реални ситуации:
- Cursor — основният инструмент, с който ще изградим по-голямата част от проекта;
- Windsurf, Claude Code, GitHub Copilot, Aider — ще бъдат използвани за създаване на отделни компоненти, с цел практически сравнителен анализ.
Етапи в изграждането на демонстрационния проект:
- (Кратък) дизайн на продукта
- Разписване на изисквания
- Архитектурен дизайн (+ още една алтернативна архитектура, която няма да имплементираме)
- Първоначален минимален продукт – API спецификация
- Първоначална бекенд имплементация
- Първоначална фронтенд имплементация
- Пълна валидация
- Подмяна на част от бекенда с друг език (microservice пример)
- Малка промяна на проекта – refactor
- „Свободна“ програма – серия дребни итеративни промени
Технологичен обхват на проекта:
- Ще изградим както frontend, така и backend компоненти.
- Ще включим разработка на функционалност на допълнителен програмен език, различен от основния, за да демонстрираме прилагането на microservice архитектура в AI-подпомагана среда.
- Ще създадем документация към проекта.
- Ще покажем техники за валидиране и контрол на качеството на генерирания от AI код;
- Ще обърнем внимание на поддържане на сигурността при използване на AI инструменти в разработката.
Практически задачи за самостоятелна работа и подкрепа от лектора:
След завършване на workshop-а участниците ще получат практически упражнения в специално разработена среда, за да продължат самостоятелната си практика и затвърдят знанията. Автоматична проверка на практическите задачи, но и възможност за личен контакт с лектора 7 дни след workshop-a при възникнали трудности и въпроси в онлайн група, с активно участие на лектора.
В workshop-a ще засегнем и теоретични аспекти, свързани с:
- Prompt engineering за software development;
- Сравнителен анализ на AI инструментите (Cursor, Windsurf, Claude Code, GitHub Copilot, Aider);
- Основи на RAG / Agentic подходи;
- MCP & functions.
За кого е този Workshop?
- Подходящ за Mid и Senior професионалисти, както и за Team Leads и ръководни кадри. AI изисква промяна и в начина на мислене и подхода към работата
- Ако си Junior, workshop-a ще ти е много полезен, но трябва да имаш 1-2 години опит. Минималното изискване за участие е 1 година практически опит
- AI mastery level: Ако си практик с под 100 000 реда написан код с AI или сега започваш да се занимаваш с AI-assisted software development, този workshop ще ти е полезен.
За лектора:
Явор Папазов, CTO @ ABIES
- Практик, разработил обучителна програма за AI-enhanced development
- Автор на научни публикации и лектор на разнообразни конференции, сред които ISTA и Open Fest, CMU SATURN
- Разработвал е цялостни технически учебни програми за академични институции и професионални организации, сред които European Software Institute и FMI
- Развивал е 2 платформи за практическо онлайн обучение
- Като ръководител на технически екипи в различни организации (сред които VMware и CyResLab), той има опит в проектирането на облачно-базирани приложения, внедряването на практики за сигурна разработка и изграждането на системи с фокус върху сигурност и поверителност.
- Богатият му практически опит обхваща както традиционното софтуерно инженерство, така и съвременните методологии за разработка, интегриращи изкуствен интелект, със специализация в Serverless архитектури и DevSecOps
Дата: 22 юли 2025, от 16:00 до 20:00 ч.
Продължителност: 4 часа
Къде: Онлайн. Уъркшопът е без запис!
Билети: Единичен достъп – 249 лв. За повече от 5 билета, предлагаме групова отстъпка.
За код за отстъпка и въпроси пишете на: [email protected]
За фактури след покупка попълнете https://forms.gle/CTMYGpuD3w6uCtR5A